| Basic parameters | |
| Released | December 28, 2022 |
|---|---|
| Product model | Red Magic 8 PRO |
| Announced | December 26, 2022 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Phablet , Game |
| Fuselage color | Dark Knight, Tritium Front Transparent |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 163.98mm |
|---|---|
| Width | 76.35mm |
| Depth | 8.9mm |
| Weight | 228g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | RedMagic OS 6.0 |
| loudspeaker | High power stereo dual speakers |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.8 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (under screen), face screen |
| Display resolution | 2480x1116px |
| Screen material | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | 960Hz |
| Screen Color | 100%DCI-P3 |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | Rear main: main ultra-wide-angle lens: ultra-wide-angle lens Macro: macro lens Front: main photograph |
| Pixel | Rear main shot: 50 million pixels ultra-wide Angle lens: 8 million pixels macro lens: 2 million pixels front main shot: 16 million pixels |
| Aperture | |
| Focus | PDAF phase focusing |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 enhanced version (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax), 4x4 MIMO |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation> |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery (dual cell) |
|---|---|
| Battery capacity | 6000mAh |
| Wired charging | 80w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity acceleration, gyroscope, geomagnetic sensor, light sensor, proximity sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | LPDDR5X full health version |
| ROM storage type | UFS 4.0 |
| Other hardware parameters | Red core R2 self-developed gaming chip |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | 1300nits peak brightness |
| Screen technology | DC dimming>, SGS low blue light eye protection certification> |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | Dual-mode 5G |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Metal middle frame, glass back shell |
| CPU frequency | 3.2GHz Cortex-X3*1+2.8GHz Cortex A715*2+2.8GHz Cortex A710*2+2.0GHz Cortex-A510*3 |
| System version | Android 12 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery