| Basic parameters | |
| Released | 2021 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Phablet , Camera , Game , Music , Fast Charge |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support >, Face Wake Facial recognition |
| Shape | |
| Length | 160.04mm |
|---|---|
| Width | 75.6mm |
| Depth | 8.32mm |
| Weight | 197g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 888 |
|---|---|
| RAM | |
| Internal storage | |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | iQOO UI |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.56 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (hole screen), face screen |
| Display resolution | 2560x1600 pixels |
| Screen material | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | 240Hz |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear wide lens: wide Angle lens Rear portrait lens: portrait lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 50 million pixels rear wide Angle lens: 13 million pixels rear portrait lens: 13 million pixels front main shot: 16 million pixels |
| Aperture | Rear main camera: Main camera) Rear wide-angle lens: Main camera),) Rear portrait lens: Main camera),), Portrait) Front main camera: f/2.45 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | Night scene, portrait, photography, video, panorama, dynamic photo, AR cute photo, short video, high pixels, slow motion, time-lapse photography, professional mode, super moon, document correction, starry sky mode, sports capture, portrait light effect, movie Moving camera, video recording and directional recording |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | Night scene, portrait, photo, video, panorama, dynamic photo, AR cute photo, short video |
| Flash | rear flash |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Network frequency | 2G GSM:850/900/1800/1900 2G CDMA:BC0/BC1 3G WCDMA:B1/B2/B4/B5/B8 3G CDMA2000:BC0/BC1 4G TDD-LTE:B34/B38/B39/B40/B41 4G FDD-LTE:B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B18/B19/B20/B25/B26/B28 4G+:B1/B3/B5/B7/B8/B38/B39/B40/B41 5G :n1/n3/n41/n77/n78/n79/n28 |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation>, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4800mAh |
| Wired charging | |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, proximity sensor, fingerprint recognition, electronic compass, gyroscope |
| Other functions | Call history (how many records can be stored): unlimited, shared mobile phone memory space phone book capacity: unlimited, shared mobile phone memory space SMS capacity: unlimited, shared mobile phone memory space SMS group sending limit: 200 |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno660 |
| RAM memory | LPDDR5 |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 398ppi |
| HDR technology | HDR 10+ |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | Corning Gorilla Glass>, On-Cell full lamination technology> |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | Mobile 5G (NR TDD), China Unicom 5G (NR TDD), China Telecom 5G (NR TDD) |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM), China Telecom 2G (CDMA) |
| Connect and share | WLAN hotspot, OTG |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MIDI/MP3/AAC and other formats |
| Video support | Support 3GP/MP4 and other formats |
| Build, materials | Aluminum alloyView official picture> |
| CPU frequency | 2.84Ghz X1*1+2.4GHz A78*3+1.8GHz A55*4 |
| System version | Android 11 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery