| Basic parameters | |
| Released | April 2021 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | January 11, 2021 |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Phablet , Camera , Game , Music , Fast Charge |
| Fuselage color | black mirror, latent blue, legendary edition |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support >, Face Wake Facial recognition |
| Shape | |
| Length | 162.2mm |
|---|---|
| Width | 75.8mm |
| Depth | 8.7mm |
| Weight | 209.5g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 888 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 256GB52,000 photos 22,000 songs |
| Memory card | Capacity expansion is not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | Origin OS |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.62 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (middle hole screen), face screen |
| Display resolution | 2400x1080 pixels |
| Screen material | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Touch sampling rate | 300Hz, 1000Hz (instant) |
| Screen Color | 16 million color screen colors, 105% NTSC |
| Camera | |
| Total camera count | 4 |
|---|---|
| Camera name | Rear main shot: Main shot Rear super wide Angle lens: super wide Angle lens Rear portrait lens: portrait lens Front main shot: main shot |
| Pixel | Rear main shot: 48 megapixel rear ultra-wide lens: 13 megapixel rear portrait lens: 13 megapixel front main shot: 16 megapixel |
| Aperture | Rear main camera: f/1.79 Rear ultra-wide-angle lens: f/2.2 Rear portrait lens: f/2.46 Front main camera: f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | Night scene, portrait, photo, video, panorama, dynamic photo, AR cute photo, short video, slow motion, time-lapse photography, professional mode, document correction, sports capture, smart vision |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | Night scene, portrait, photo, video, panorama, dynamic photo, AR cute photo, short video |
| Flash | LED fill light (dual) |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM 850/900/1800/1900 2G:CDMA BC0/BC1 3G:WCDMA B1/B2/B4/B5/B8 3G:CDMA2000 BC0/BC1 4G:TDD-LTE B34/B38/B39/B40/B41 4G:FDD-LTE B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B18/B19/B20/B25/B26/B28 4G+:B1/B3/B5/B7/B8/B38/B39/B40/B41 5G:n1/n3/n28/n38/n41/n77/n78/n79 |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation>, Galileo |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2, supports SBC, AAC, aptX HD, LDAC |
| NFC | Support NFC |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 4000mAh |
| Wired charging | 120w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, proximity sensor, fingerprint recognition, electronic compass, gyroscope |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Qualcomm Adreno660 |
| RAM memory | LPDDR5 |
| ROM storage type | UFS 3.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 397ppi |
| HDR technology | HDR 10+ |
| Contrast | 6000000:1 (typical) maximum contrast ratio |
| Screen brightness | |
| Screen technology | Corning Gorilla Glass>, On-Cell full lamination technology> |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | Mobile 5G (NR TDD), China Unicom 5G (NR TDD), China Telecom 5G (NR TDD) |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM), China Telecom 2G (CDMA) |
| Connect and share | OTG, WLAN hotspot |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support AAC/MIDI/OGG/FLAC/WMA/WAV/APE/MP3 and other formats |
| Video support | Support 3GP/MP4 and other formats |
| Build, materials | Glass back shell |
| CPU frequency | 2.84GHz X1*1+2.4GHz A78*3+1.8GHz A55*4 |
| System version | Android 11 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery