| Basic parameters | |
| Released | 2021 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 5G , 4G , 3G , Smart , Camera |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | |
|---|---|
| Width | |
| Depth | |
| Weight | 208g |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Dimensity 720 |
|---|---|
| RAM | |
| Internal storage | |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.5 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (water drop screen), face screen |
| Display resolution | 1600x900 pixels |
| Screen material | LCD |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | 5 |
|---|---|
| Camera name | Rear main camera: Rear ultra-wide lens: Rear ultra-wide lens Rear depth sensing lens: depth sensing lens Rear macro lens: lens Front macro lens: main camera |
| Pixel | Rear main shot: 48 million pixels rear ultra-wide Angle lens: 8 million pixels rear depth sensing lens: 2 million pixels rear macro lens: 5 million pixels front main shot: 13 million pixels |
| Aperture | |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi5 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM GSM850/GSM900/DCS1800/PCS1900 3G:UMTS B1(2100)/B2(1900)/B5(850)/B8(900) 4G:FDD LTE B1(2100)/B3(1750~1765)/B3(1765~1780)/B4(AWS)/B5(850)/B7(2600)/B8(900)/B12(700)/B20(800)/B28(700) 4G:TDD LTE B34(2010)/B38(2600)/B39(1900)/B40(2300)/B41(2555~2575)/B41(2575~2635)/B41(2635~2655) 5G:TDD Sub6 N41(2500)/N78(3500)/N79(4500) |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (choose two card slots from three, dual Nano-Sim cards or single Nano-Sim card + single micro-SD card) |
| GPS | GPS Navigation>, Galileo Navigation, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation> |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| NFC | Support NFC> |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 15w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Light sensor, virtual proximity sensor, fingerprint recognition, gyroscope, acceleration sensor, Hall sensor, geomagnetic sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | ARM NATT MC3 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | Mobile 5G (NR TDD), China Unicom 5G (NR TDD), China Telecom 5G (NR TDD) |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM), China Telecom 2G (CDMA) |
| Connect and share | WLAN hotspot |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support MP3/M4A/3GA/AAC/OGG/OGA/WAV/WMA/AMR/AWB/FLAC/MID/MIDI/XMF/MXMF/IMY/RTTTL/RTX/OTA and other formats |
| Video support | Support MP4/M4V/3GP/3G2/WMV/ASF/AVI/FLV/MKV/WEBM and other formats |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 2.0Ghz |
| System version | |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery