| Basic parameters | |
| Released | 2/1/2014 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 132.5mm(5.22in) |
|---|---|
| Width | 71.2mm(2.8in) |
| Depth | 19.3 millimeters (0.76 inches) |
| Weight | 283 grams (9.91 ounces) |
| Hardware | |
| CPU | 32bit: Samsung Exynos 4 Quad 4412 (32nm) |
|---|---|
| RAM | 2GB LPDDR2 |
| Internal storage | None |
| Memory card | Until 64GB microSD, microSDXC(dedicated slot) |
| Expansion capacity | |
| UI OS | None |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 4.8" inches |
|---|---|
| Screen type | TFT SuperClear LCD |
| Display resolution | 720x1280 pixels |
| Screen material | |
| Refresh rate | feature not registered |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 16 million |
| Camera | |
| Total camera count | 2 cameras |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Back camera: 16 megapixels(4608x3456 pixels),Front camera: Not supported(Not supported) |
| Aperture | Back camera: f/2.8 (aperture),Front camera: feature not registered |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | Xenon flash |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n [wifi4] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | feature not registered |
| SIM card | Not supported.Not supported |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS |
| Bluetooth | 4.0 + A2DP |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
| USB | MicroUSB 2.0, USB OTG On-The-Go |
| Battery | ||
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Removable) | |
|---|---|---|
| Battery capacity | 2000 mAh | |
| Wired charging | Wired charging | |
| Wireless charging | feature not registered | |
| Wireless reverse charging | ||
| Features and Services | ||
| Three prevention functions | Not supported | |
|---|---|---|
| Inductor | Accelerometer Ambient light sensor Compass Gyroscope |
|
| Other functions | ||
| Other information | ||
| CPU cores | ||
|---|---|---|
| GPU graphical controller | ARM Mali-400 MP4 | |
| RAM memory | ||
| ROM storage type | ||
| Other hardware parameters | ||
| Pixel density | ||
| HDR technology | HDR photo only main camera | |
| Contrast | ||
| Screen brightness | ||
| Screen technology | ||
| Number of shots | ||
| Wide Angle | ||
| Camera feature | ||
| Front video | ||
| 5G network | ||
| 4G network | ||
| 3G network | ||
| Connect and share | ||
| Other network parameters | ||
| Battery life | ||
| Audio formats | MP3, WAV, WMA, eAAC+, FLAC | |
| Video support | MP4, H.264, H.263, XviD, MKV | |
| Build, materials | Plastic body, glass front | |
| CPU frequency | Quad-core, 1 processor: 4x 1.6GHz ARM Cortex-A9 (Quad-core) |
|
| System version | Android 4.3 Jelly Bean | |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery