| Basic parameters | |
| Released | 10/26/2018 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | 9/12/2018 |
| Usage scenario | |
| Fuselage color | |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | 150.9mm(5.94in) |
|---|---|
| Width | 75.7mm(2.98in) |
| Depth | 8.3 millimeters (0.33 inches) |
| Weight | 194 grams (6.79 ounces) |
| Hardware | |
| CPU | 64bit:Apple A12 Bionic(7nm) |
|---|---|
| RAM | 3GB LPDDR4X |
| Internal storage | None |
| Memory card | Not supported |
| Expansion capacity | |
| UI OS | None |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.1" inches |
|---|---|
| Screen type | TFT LED-Backlit IPS LCD |
| Display resolution | 828x1792 pixels (19.5:9) |
| Screen material | |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 16 million |
| Camera | |
| Total camera count | 2 cameras |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Back camera: 12 megapixels(4000x3000 pixels),Front camera: 7.1 megapixels(3072x2304 pixels) |
| Aperture | Back camera: f/1.8 (aperture),Front camera: f/2.2 (aperture) |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | Quad-LED flash |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac [wifi5] (2.4GHz, 5GHz) + MIMO WiFi hotspot |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM card | Not supported.1 slot (Single-SIM)nano-SIM (4FF) |
| GPS | A-GPS, GeoTagging, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Bluetooth | 5.0 + A2DP/LE |
| NFC | Supported |
| Infrared port | Not supported |
| USB | USB 2.0 proprietary connector |
| Battery | ||
| Battery type | Li-Ion: lithium-ion (Non removable) | |
|---|---|---|
| Battery capacity | 2942 mAh | |
| Wired charging | 15W Wired fast charging USB Power Delivery 2.0 |
|
| Wireless charging | Qi wireless charging | |
| Wireless reverse charging | ||
| Features and Services | ||
| Three prevention functions | IP67 certified: dust proof and waterproof over 1 meter and 30min | |
|---|---|---|
| Inductor | Accelerometer Ambient light sensor Barometer Compass Face unlock Gyroscope Proximity sensor |
|
| Other functions | ||
| Other information | ||
| CPU cores | ||
|---|---|---|
| GPU graphical controller | Apple GPU (4-Core) | |
| RAM memory | ||
| ROM storage type | ||
| Other hardware parameters | ||
| Pixel density | ||
| HDR technology | HDR photo/video on both cameras | |
| Contrast | ||
| Screen brightness | ||
| Screen technology | ||
| Number of shots | ||
| Wide Angle | ||
| Camera feature | ||
| Front video | ||
| 5G network | ||
| 4G network | ||
| 3G network | ||
| Connect and share | ||
| Other network parameters | ||
| Battery life | ||
| Audio formats | MP3, WAV, AAX+, AIFF | |
| Video support | MPEG4, H.265, H.264, MOV | |
| Build, materials | Aluminum frame, glass front/back | |
| CPU frequency | Hexa-core, 2 processors: 2x 2.25GHz Vortex (Dual-core) 4x 1.6GHz Tempest (Quad-core) |
|
| System version | iOS 12 | |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery