| Basic parameters | |
| Released | June 2021 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | Smart , 5G , 4G , Camera , Fashion , Fast Charge , Elderly |
| Fuselage color | iridescence, sea salt, starry night |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support >, Face Wake Facial recognition |
| Shape | |
| Length | 163.95mm |
|---|---|
| Width | 75.3mm |
| Depth | 8.5mm |
| Weight | 189g |
| Hardware | |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 480 |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 1TB |
| UI OS | OriginOS 1.0 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.58 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (water drop screen), face screen |
| Display resolution | 2408x1080 pixels |
| Screen material | LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Touch sampling rate | 180Hz |
| Screen Color | 16.7 million colors |
| Camera | |
| Total camera count | 3 |
|---|---|
| Camera name | |
| Pixel | Rear camera 1:64 megapixel Rear camera 2:0.2 megapixel front camera 1:80 megapixel |
| Aperture | Rear camera 1: f/1.79 + f/2.4 Front camera 1: f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | Night scene, portrait, photo, video, 64 million, panorama, dynamic photo, slow motion, time-lapse photography, professional, document correction, dual-view video |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | Night scene, portrait, photo, video, dynamic photo, dual-view video |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi5 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Network frequency | 2G:GSM 850/900/1800/1900MHz 2G:CDMA BC0 3G:WCDMA B1/B4/B5/B8 3G:CDMA2000 BC0 4G:TDD-LTE B34/B38/B39/B40/B41 4G:FDD-LTE B1/B3/B4/B5/B8/B28A 5G:n1/28A/41/77/78 |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (choose two card slots from three, dual Nano-Sim cards or single Nano-Sim card + single micro-SD card) |
| GPS | GPS Navigation>, GLONASS Navigation>, Beidou Navigation>, Galileo Navigation, QZSS |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1, supports SBC/AAC/aptX/aptX HD/aptX Adaptive/LDAC |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | 3.5mm headphone jack USB Type-C port |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 18w(9V/2A) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, proximity sensor, gyroscope, electronic compass, fingerprint sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Adreno 619 |
| RAM memory | LPDDR4X |
| ROM storage type | UFS 2.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | 1500:1 |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | Mobile 5G (NR TDD), China Unicom 5G (NR TDD), China Telecom 5G (NR TDD) |
| 4G network | China Mobile TD-LTE, China Unicom TD-LTE, China Unicom FDD-LTE, China Telecom TD-LTE, China Telecom FDD-LTE |
| 3G network | China Mobile 3G (TD-SCDMA), China Unicom 3G (WCDMA), China Telecom 3G (CDMA2000), China Unicom 2G/China Mobile 2G (GSM), China Telecom 2G (CDMA) |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | Theoretical single card 4G standby time: up to 21.7 days Theoretical 4G Volte talk time: up to 19.2 hours |
| Audio formats | Support WAV, MP3, MP2, AMR-NB, MIDI, Vorbis, APE, FLAC and other formats |
| Video support | |
| Build, materials | |
| CPU frequency | 2.0Ghz A76*2+1.8GHz A55*6 |
| System version | Android 11 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery