| Basic parameters | |
| Released | |
|---|---|
| Product model | vivo Y33t |
| Announced | October 2023 |
| Usage scenario | Camera phone, smart phone, 4G phone, elderly phone, fast charging phone |
| Fuselage color | Wild green, crystal purple |
| Fingerprint recognition | Side fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 163.74mm |
|---|---|
| Width | 75.43mm |
| Depth | 8.09mm |
| Weight | 186g |
| Hardware | |
| CPU | Helio G85, |
|---|---|
| RAM | 6GB game runs well |
| Internal storage | 128GB 26,000 photos and 11,000 songs |
| Memory card | |
| Expansion capacity | |
| UI OS | OriginOS 3 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.56inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (water drop screen), direct screen |
| Display resolution | 1612x720px |
| Screen material | LCD |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch sampling rate | 120Hz |
| Screen Color | Color saturation: 83%NTSC |
| Camera | |
| Total camera count | Three cameras (double rear) |
|---|---|
| Camera name | Rear camera 1: Main camera Rear camera 2: Macro lens Front camera 1: Main camera |
| Pixel | Rear camera 1: 13 million pixels Rear camera 2: 2 million pixels Front camera 1: 8 million pixels |
| Aperture | Rear camera 2: f/2.4 Front camera 1: f/2.0 |
| Focus | Rear camera 1: AF rear camera 3: FF |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | Night scene photography, portrait mode, photography, video recording, rear panoramic photography, document correction, slow motion, time-lapse photography, professional photography, Jovi scanning, dynamic photos |
| Rear video shooting | Support 1080P, 720P |
| Front camera function | Night scene photo, portrait mode, photo, video, dynamic photo |
| Flash | |
| Zoom ratio | The front camera supports 2x digital zoom, and the rear main camera supports 4x digital zoom |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual band WiFi |
|---|---|
| Network frequency | 2Gnetwork GSM:850/900/1800MHz; 2Gnetwork CDMA:BC0; 3Gnetwork WCDMA:B1/B5/B8; 3Gnetwork CDMA2000:BC0; 4Gnetwork TD-LTE:B34/B38/B39/B40/B41(2555-2675MHz); 4Gnetwork FDD-LTE:B1/B3/B5/B8 |
| Network technology | 4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card) |
| GPS | GPS navigation, Beidou navigation, BeiDou navigation, GLONASS navigation, Galileo navigation, QZSS navigation |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, SBC;AAC;aptX;aptX HD;LDAC |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 5000mAh large battery |
| Wired charging | 15W charging (maximum support input charging specification 5V/3A, compatible with 5V/2A) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, light sensor, proximity sensor, electronic compass |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Mali-G52 |
| RAM memory | LPDDR4X dual channel |
| ROM storage type | eMMC 5.1 |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 269ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | 1500:1 |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | Support 1080P, 720P |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | OTG |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | AAC、WAV、MP3、MP2、MP1、MIDI、Vorbis、APE、FLAC、OPUS |
| Video support | |
| Build, materials | Middle frame material: plastic |
| CPU frequency | 2.0GHz*2+1.8GHz*6 |
| System version | Android 13 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery