| Basic parameters | |
| Released | |
|---|---|
| Product model | HUAWEI nova Y71 |
| Announced | |
| Usage scenario | Camera , Elderly , Fast Charge , 5G |
| Fuselage color | Black color golden color |
| Fingerprint recognition | |
| Face Recognition | |
| Shape | |
| Length | |
|---|---|
| Width | |
| Depth | |
| Weight | |
| Hardware | |
| CPU | |
|---|---|
| RAM | 8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | MicroSD card |
| Expansion capacity | 512GB |
| UI OS | |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.75 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (water drop screen), face screen |
| Display resolution | 1600x720px |
| Screen material | LCD |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | |
| Camera | |
| Total camera count | Four cameras (back three) |
|---|---|
| Camera name | Main photograph: Main photograph Ultra-wide Angle lens: ultra-wide Angle lens Depth of field lens: depth of field lens Selfie lens: selfie lens |
| Pixel | Main shot: 48 megapixel ultra-wide Angle lens: 5 megapixel depth of field lens: 2 megapixel selfie lens: 8 megapixel |
| Aperture | Main camera: f/1.8 Ultra wide-angle lens: f/2.2 Depth of field lens: f/2.4 Selfie lens: f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | |
| Flash | |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | |
|---|---|
| Network frequency | |
| Network technology | 5G,4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (Nano SIM card)> |
| GPS | |
| Bluetooth | |
| NFC | |
| Infrared port | |
| USB | |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 6000mAh |
| Wired charging | 22.5w |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | |
|---|---|
| Inductor | |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | 120° |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | |
| Video support | |
| Build, materials | Plastic middle frame |
| CPU frequency | |
| System version | |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery