| Basic parameters | |
| Released | February 26, 2021 |
|---|---|
| Product model | |
| Announced | |
| Usage scenario | 4G , 3G , Smart , Camera , Phablet, Game |
| Fuselage color | Deep sea blue, frost silver |
| Fingerprint recognition | Screen fingerprint recognition |
| Face Recognition | Support |
| Shape | |
| Length | 148.9mm |
|---|---|
| Width | 71.06mm |
| Depth | 8.5mm |
| Weight | 175g |
| Hardware | |
| CPU | Hisilicon Kirin 990 |
|---|---|
| RAM | 6GB/8GB games run smoothly |
| Internal storage | 128GB/ 256GB26,000 photos 11,000 songs |
| Memory card | NM card |
| Expansion capacity | 256GB |
| UI OS | EMUI 10.1 |
| loudspeaker | |
| Screen | |
| Screen dimensions | 6.1 inches |
|---|---|
| Screen type | Full screen (top left hole screen), face screen |
| Display resolution | 2340x1080 pixels |
| Screen material | OLED |
| Refresh rate | |
| Touch sampling rate | |
| Screen Color | 16.7 million colors, DCI-P3 color gamut |
| Camera | |
| Total camera count | 5 |
|---|---|
| Camera name | Rear super sensing lens: super sensing lens Rear super wide Angle lens: super wide Angle lens Rear telephoto lens: telephoto lens Front main camera: main camera Front infrared lens: infrared lens |
| Pixel | Rear hypersensing lens: 50 million pixels rear ultra-wide Angle lens: 16 million pixels rear telephoto lens: 8 million pixels front main camera: 32 million pixels |
| Aperture | Rear super-sensing lens: f/1.9 Rear ultra-wide-angle lens: f/2.2 Rear telephoto lens: f/2.4 Front-facing main camera: f/2.0 |
| Focus | |
| Focus Distance | |
| Anti-shake | |
| Rear camera function | Auto focus, high pixel mode, time-lapse photography, super wide angle, large aperture blur, dual scene video, super night scene, super macro, portrait mode, professional mode, slow motion, panorama mode, black and white art, streamer shutter, HDR, Smart filters, watermarks, document correction, AI photography master, dynamic photos, 4D predictive focus tracking, smiley face capture, voice-activated photo taking, timed photo taking, continuous shooting, underwater camera (needs to be used with a diving protective case), Osmo mobile gimbal 3 (requires accessories support) |
| Rear video shooting | |
| Front camera function | Fixed focus, portrait mode, panorama mode, fun AR, time-lapse photography, dynamic photos, smart filters, watermarks, smile capture, selfie mirroring, voice-activated photography, timed photography |
| Flash | LED fill light |
| Zoom ratio | |
| Network and Connectivity | |
| WiFi | Dual-band WiFi, WiFi6 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax), 2x2 MIMO, HE160, 1024 QAM, 8x8 Sounding for MU-MIMO |
|---|---|
| Network frequency | Master Card: 4G:FDD-LTE B1/B2/B3/B4/B5/B6/B7/B8/B9/B12/B17/B18/B19/B20/B26 4G:TD-LTE B34/B38/B39/B40/B41 3G:UMTS(WCDMA)/HSPA+/DC-HSDPA:B1/B2/B4/B5/B6/B8/B19 3G:CDMA (Choose one of the main and secondary cards) :BC0( 800MHz) 2G:GSM B2/B3/B5/B8(850/900/1800/1900 MHz) Supplementary card: 4G:FDD-LTE B1/B2/B3/B4/B5/B6/B7/B8/B9/B12/B17/B18/B19/B20/B26 4G:TD-LTE B34/B38/B39/B40/B41 3G:WCDMA B1/B2/B4/B5/B6/B8/B19 2G: CDMA BC0 (800MHz) (China Telecom only (Mainland China + Macau)) 2G:GSM:B2/B3/B5/B8 |
| Network technology | 4G,3G |
| SIM card | Dual SIM card (choose two card slots from three, dual Nano-Sim cards or single Nano-Sim card + single NM card) |
| GPS | GPS navigation (L1+L5 dual frequency), A-GPS technology>, GLONASS navigation>, Beidou navigation (B1I+B1C+B2a triple frequency), Galileo navigation (E1+E5a dual frequency), QZSS navigation (L1+L5 dual frequency) ), NavIC |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1, supports Bluetooth low energy, supports SBC, AAC, supports LDAC high-definition audio |
| NFC | Support NFC>, support card reader mode, point-to-point mode, card simulation mode |
| Infrared port | |
| USB | USB Type-C interface |
| Battery | |
| Battery type | Non-removable battery |
|---|---|
| Battery capacity | 3800mAh big battery big battery mobile phone> |
| Wired charging | 22.5w(10V/2.25A) |
| Wireless charging | |
| Wireless reverse charging | |
| Features and Services | |
| Three prevention functions | IP53 rating> |
|---|---|
| Inductor | Gravity sensor, ambient light sensor, fingerprint recognition, gyroscope, Hall sensor, compass, proximity light sensor, attitude sensor, Camera laser focus sensor, color temperature sensor |
| Other functions | |
| Other information | |
| CPU cores | Octa core |
|---|---|
| GPU graphical controller | Mali-G76 |
| RAM memory | |
| ROM storage type | |
| Other hardware parameters | |
| Pixel density | 422ppi |
| HDR technology | |
| Contrast | |
| Screen brightness | |
| Screen technology | |
| Number of shots | |
| Wide Angle | |
| Camera feature | |
| Front video | |
| 5G network | |
| 4G network | |
| 3G network | |
| Connect and share | OTG, WLAN hotspot, VoLTE, Bluetooth file transfer, PC data synchronization |
| Other network parameters | |
| Battery life | |
| Audio formats | Support mp3/mp4/3gp/ogg/amr/aac/flac/wav/midi and other formats |
| Video support | Support 3GP/MP4 and other formats |
| Build, materials | Glass back shell |
| CPU frequency | 2.86Ghz A76*2+2.09GHz A76*2+1.86GHz A55*4 |
| System version | Android 10 |
Tesla Launches Full Self-Driving Supervised Software in China to Boost Electric Vehicle Sales
Stellantis Integrates Qualcomm's Snapdragon Digital Chassis in Next-Gen Electric Vehicles
HMD Vibe 2 5G Launches with Impressive Features: 6.75-Inch Display and 6,000mAh Battery
Oppo Reno16 Series: Camera Specifications Unveiled Before China Launch
Android 17 Introduces Enhanced Media App Switcher for Improved User Experience
Infinix Unveils Striking Design Features of Hot 70 Ahead of Global Launch
AT&T Launches Build-A-Plan: Customize Your Wireless Experience and Costs
Xiaomi 17 Max Launch: Features 200MP Camera and Impressive 8,000 mAh Battery